turkiyecumhuriyeti100yil

Çağrı Merkezi Yönetimi: İş Gücü Planlaması Nasıl Yapılır?

Çağrı Merkezi Yönetimi’nin alt başlıkları arasında İş Gücü ve Vardiya Planlaması sıradan ve sıkıcı süreçler gibi görünebilir. Ancak müşteri karşısında markanızı temsil eden çalışanları direkt olarak etkilediğini düşünürsek bu planlamaların herhangi bir çağrı merkezinin başarısı için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. İyi bir müşteri deneyimini sürdürürken aynı zamanda en yüksek çalışan verimine ulaşmanızı sağlamak için stratejik bir yaklaşıma sahip olmak gerekmektedir. Consult Saga olarak bu blog yazımızda, ekibinizin sürekli değişen ve yüksek rekabetçi piyasada başarılı olabilmesi için Stratejik Çağrı Merkezi Yönetimi ve İş Gücü Planlamasına ilişkin en önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Temel Performans Göstergelerinin (KPI) Belirlenmesi

Temel ya da diğer adıyla Anahtar Performans Göstergelerinin belirlenmesi, Stratejik Çağrı Merkezi Yönetimi ve etkin iş gücü planlaması için çok önemlidir. KPI’lar temsilcilerinizin performansını ve üretkenliğini ölçmeye yardımcı olarak veriye dayalı kararlar almanıza ve genel operasyonları iyileştirmenize olanak tanır. İletişim Merkezi endüstrisindeki bazı yaygın KPI’lar arasında ortalama işlem süresi, ilk çağrı çözüm oranı, müşteri memnuniyeti puanları ve temsilcilerin programa uyumu yer alır. Bu ölçümleri takip ederek iyileştirilecek alanları belirleyebilir, hedefe yönelik koçluk ve eğitim sağlayabilir ve kaynak tahsisini optimize edebilirsiniz. Bu nedenle Çağrı Merkezi yönetim stratejinizde KPI’ların önemini göz ardı etmeyin; bunlar başarının anahtarı olabilir.

Vardiya Yönetiminde Etkin Performans Takibi

Çağrı merkezi istatistiklerini ve performans ölçümlerini takip etmek üretkenliği, kârlılığı ve müşteri memnuniyetini artırmanın anahtarıdır. Ortalama işlem süresi ve temsilcinin programa uyumu gibi önemli ölçümleri takip ederek iyileştirme alanlarını belirleyebilir ve hedefleriniz doğrultusunda performansı arttırabilirsiniz. Ayrıca çalışan deneyimini iyileştirmek ve tükenmişliği önlemek için iş rotasyonu veya planlı mola süresi gibi stratejiler uygulamak da olumlu geri dönüşlere neden olacaktır. Performansı izleyerek ve etkili takip yöntemlerini uygulayarak çağrı merkezinizin en yüksek verimlilikte çalışmasını ve müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti vermesini sağlayabilirsiniz.

Personel ve İş Gücü Yönetiminin Optimize Edilmesi

Personel alımını ve iş gücünü optimize etmek: müşteri talebini karşılamak için yeterli sayıda ve yetkinlikte bir ekibe sahip olmak anlamına gelmektedir. Bu, yetersiz veya fazla personel sayısını önlemek için etkili tahmin ve planlama gerektirir. Örneğin; Fazla personel alımı zayıf kaynak yönetimine ve ek maliyetlere neden olur. Veya yoğun çağrı akışı sırasında bir çağrı merkezinde yeterli sayıda temsilci bulunmuyorsa, bu durum uzun bekleme kuyruklarına ve olumsuz müşteri deneyimine yol açar. Ayrıca, iş gücünüzün verimliliğini ve üretkenliğini en üst düzeye çıkarmak için çapraz eğitim veya esnek vardiya modelleri gibi stratejiler uygulamayı düşünün. Personel ve iş gücü yönetimini optimize ederek operasyonlarınızı sorunsuz yönetebilir; çalışan ve müşteri memnuniyetini aynı anda arttırabilirsiniz.

Çalışan Memnuniyetine ve Elde Tutmaya Öncelik Vermek

Çağrı merkezi istatistikleri çalışan devir oranının (Turnover) %45’e kadar çıktığını gösteriyor. Mutlu ve işine bağlı çalışanların müşterilere olumlu bir deneyim sunma ve uzun vadede şirket bünyesinde kalma olasılıkları daha yüksektir. Çalışanların memnuniyetini ve şirkette kalmalarını sağlamak adına; kariyer gelişimi için fırsatlar sağlamak, rekabetçi ücret ve yan haklar sunmak, iş-yaşam dengesini teşvik etmek, çalışanları sıkı çalışmaları ve başarılarından dolayı takdir etmek ve ödüllendirmek gibi stratejileri hayata geçirmeniz gerekmektedir. Olumlu ve destekleyici bir çalışma ortamı yaratarak çalışan memnuniyetini artırabilir, turnover oranını düşürebilir ve sonuçta çağrı merkezinizin genel başarısını artırabilirsiniz. Unutmayın, mutlu çalışanlar mutlu müşterilere demektir!

Çevik Bir Vardiya Planlama Stratejisi Geliştirme

Çevik (Agile) Bir Vardiya Planlama Stratejisi’ne sahip olmak, çağrı merkezi sektörünün sürekli değişen taleplerine uyum sağlamak için çok büyük bir avantajdır. Bu yaklaşım, esnek olmanızı ve müşteri talebindeki dalgalanmalara karşı duyarlı olmanızı sağlayarak hizmet yelpazenize her zaman en geniş kapsama alanını sağlar. Gerçek zamanlı ayarlamalara olanak tanıyan çapraz eğitim ve planlama araçları gibi stratejileri uygulamak seçeneklerinizden bazıları. Çevik bir vardiya planlama stratejisini benimseyerek üretkenliği optimize edebilir, maliyetleri azaltabilir ve yüksek kaliteli müşteri hizmetini sürdürebilirsiniz. Günümüzün hızlı çağrı merkezi ortamında çabuk uyum sağlama ve ani yön değiştirme becerisinin hayati önem taşıdığını unutmayın.

Daha detaylı bilgi için Stratejik Çağrı Merkezi Yönetimi başlıklı eğitimimizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunu Paylaşın!

Yeni Yayınları Kaçırmamak İçin Abone Olun!

Yeni yayın ve gelişmeleri e-posta adresinize almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Dilerseniz Linkedin üzerinden de  yayınlarımıza abone olabilirsiniz. Linkedin üzerinden abone olmak için hemen tıklayın »

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Blog Yazılarımız

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Podcast'lerimiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Video'larımız

Siz de daha iyisini istemez misiniz?

Hizmetlerimizle Tanışın

Hizmetlerimiz

Eğitimlerimiz

 • Finansal Okuryazarlık
 • Finansçı Olmayanlar için Finans
 • Para, Döviz & Sermaye Piyasaları
 • Makroekonomik Verilerin Yorumlanması
 • Ekonomik Krizlerin Nedenleri & Sonuçları
 • Ekonomi Yönetimi
 • İnsan Kaynaklarına Stratejik Yaklaşım
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 • Performans Yönetimi & Sistemleri
 • Performans Değerlendirme Sistemleri
 • İş Analizi & İş Gücü Planlama
 • Ücret, Ödüllendirme & Yan Haklar
 • Yetenek ve Kariyer Yönetimi
 • Kurumsal Akademi Tasarımı
 • Kurum Kültürü Yönetimi
 • Mutluluk & Motivasyon Yönetimi
 • Sessiz İstifadan Kaçınma
 • Profesyonel Koçluk