turkiyecumhuriyeti100yil

Tele Satış 101: Maksimum Başarı İçin Ne Zaman Arama Yapmalı?

Aramalarınızı daha iyi zamanlamanıza yardımcı olacak tele satış ipuçları mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Aramalarınızı yapmak için ideal gün ve saatleri bilmek, başarının anahtarı olabilir. Consult Saga olarak bu yazımızda, telefonla pazarlama çabalarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için arama zamanlamasında yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili genel bir rehber sunacağız.

Tele Pazarlamada Zamanlama Neden Önemlidir?

Zamanlama, herhangi bir telemarketing stratejisinin kritik bir unsurudur. Ne zaman arama yapılacağını bilmek, satış yapmak ile zaman kaybı arasındaki farkı yaratabilir. İster takip için mevcut müşterilerinizi arayın, ister potansiyel müşterilere ulaşın, aranacak en iyi zamanı belirlemek, başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Tele satış için en iyi günleri, saatleri ve saat dilimlerini anlamak, çağrı merkezinizin daha yüksek dönüşüm oranları elde etmesini ve müşterilerinizin ilgisini canlı tutmasını sağlar.

Tele Satış için En İyi Günler

Bir çağrı merkezi çalışanı olarak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve mümkün olduğunca çok müşteriye ulaşmak istiyorsunuz. Ama müşterileri aramak için en uygun zaman ne zaman? Araştırmalara göre satış görüşmesi yapmak için haftanın en iyi iki günü Çarşamba ve Perşembe. Peki neden? Pazartesi ve Salı günleri, insanlar genellikle hafta sonundan sonra işlerine tekrar adapte olmakla meşgul olurlar. Cuma günü ise yaklaşan hafta sonunu düşünmektedirler. Fakat, Çarşamba ve Perşembe günleri, insanlar yeni haftaya alışmış haldedir ve bir satış görüşmesine daha açık olurlar. Ancak bunun sektöre ve hedef kitleye göre değişebileceğini unutmayın. Örneğin, işletmeleri arıyorsanız, karar vericilerin ofiste olma olasılığı daha yüksek olduğundan Pazartesi ve Cuma günleri en iyi günler olabilir. Satış yapma şansınızı artırmak için aramanıza cevap vermeyen müşterilere takip e-postaları veya mesajları göndermeyi de düşünebilirsiniz.

Tele Satış için En Uygun Saatler

Tele satış için en uygun günler sektörünüze ve hedef kitlenize göre değişiklik gösterse de genellikle belirli saatler en iyi sonucu verir.
Öğle tatilinden önce sabahın daha geç saatleri, öğle yemeğinden hemen sonraki saatler ve iş gününün son saatleri telefonla pazarlama görüşmeleri yapmak için ideal saatlerdir. Sabahın erken saatlerinde, insanlar genellikle iş günlerine hazırlanmak ve öncelikli görevlerini tamamlamak ile meşguldur, bu nedenle istenmeyen aramalara kapalı olabilirler. Öte yandan, öğleden sonra yapılan aramaların yanıtlanma olasılığı daha yüksektir çünkü insanlar zaten işlerinin çoğunu halletmişlerdir ve bir mola veya dikkatlerini dağıtacak bir şey arıyor olabilirler. Son olarak: iş gününün son saati de arama yapmak iyi bir zamandır çünkü insanlar genellikle işlerini bitirirler ve eve gitmeden önce size ayıracak zamanları vardır.
Bir diğer önemli nokta ise negatif bir cevap alma olasılığınız çok yüksek olduğundan öğle yemeği molası sırasında aramaktan kaçınmaktır. Ayrıca, saygısızlık olarak nitelendirilebileceği ve insanların kişisel zamanını böleceği için kesinlikle geleneksel çalışma saatleri dışında arama yapılmamalıdır.

Saat Farkı Faktörü

Tele pazarlama söz konusu olduğunda, özellikle farklı ülkelerdeki müşterileri hedefliyorsanız, saat farkını göz önünde bulundurmak zorundasınız. Bir saat diliminde akşam saatlerinde aramak normal karşılanırken, başka bir saat diliminde saygısızlık olarak kabul edilebileceğini unutmayın. Uygun zamanlarda arama yaptığınızdan emin olmak için hedef kitlenizin saat dilimlerini araştırmak, ekibinizi bu duruma adapte etmek için zaman ve kaynak ayırmalısınız. Bu, müşterilerinizin takvimine saygı duyduğunuzu gösterir ve tele satış çabalarınızın olumlu karşılanma olasılığını artırır.

Her Zaman Etkili Tele Satış Aramaları İçin İpuçları

Telefonla pazarlamada önemli olan tek faktör zamanlama değildir. İşte size gün ve saat ne olursa olsun etkili aramalar yapmak için bazı ipuçları;

 1. Her çağrı için net bir hedef belirleyin ve yaklaşımınızı buna göre şekillendirin.
 2. Kendinizi ve şirketinizi her zaman net ve profesyonel bir şekilde tanıtın.
 3. Potansiyel müşteriyi bir sohbete dahil etmek için açık uçlu sorular sorun.
 4. İtirazları ve retleri motivasyonunuz kırılmadan halletmeye hazır olun.
 5. Gelişiminizi sürdürmek ve takip etmek için her aramada not alın.
 6. Her çağrıyı net bir harekete geçirici mesajla bitirin.
  Unutmayın, başarılı telefonla pazarlamanın anahtarı sadece doğru zamanda aramak değil, aynı zamanda hazırlıklı, profesyonel ve ısrarcı olmakla da ilgilidir. İyi şanslar!

Daha detaylı bilgi için tüm kurumsal eğitimlerimize buradan ulaşabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bunu Paylaşın!

Yeni Yayınları Kaçırmamak İçin Abone Olun!

Yeni yayın ve gelişmeleri e-posta adresinize almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Dilerseniz Linkedin üzerinden de  yayınlarımıza abone olabilirsiniz. Linkedin üzerinden abone olmak için hemen tıklayın »

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Blog Yazılarımız

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Podcast'lerimiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Video'larımız

Siz de daha iyisini istemez misiniz?

Hizmetlerimizle Tanışın

Hizmetlerimiz

Eğitimlerimiz

 • Finansal Okuryazarlık
 • Finansçı Olmayanlar için Finans
 • Para, Döviz & Sermaye Piyasaları
 • Makroekonomik Verilerin Yorumlanması
 • Ekonomik Krizlerin Nedenleri & Sonuçları
 • Ekonomi Yönetimi
 • İnsan Kaynaklarına Stratejik Yaklaşım
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 • Performans Yönetimi & Sistemleri
 • Performans Değerlendirme Sistemleri
 • İş Analizi & İş Gücü Planlama
 • Ücret, Ödüllendirme & Yan Haklar
 • Yetenek ve Kariyer Yönetimi
 • Kurumsal Akademi Tasarımı
 • Kurum Kültürü Yönetimi
 • Mutluluk & Motivasyon Yönetimi
 • Sessiz İstifadan Kaçınma
 • Profesyonel Koçluk