turkiyecumhuriyeti100yil

Dış Kaynaklı Çağrı Merkezleri Kullanmak için 3 Neden

Çağrı merkezi kurumlar için önemli bir birimdir. İşlemlerini ilerletmek isteyen, bilgi almak isteyen ya da ürün/hizmet satın almak isteyen kişiler, çoğu zaman çağrı merkezlerini kullanırlar. Üzülen, sevinen, hüsrana uğrayan ve hatta merak eden müşteriler, telefonda başka birinin sesini duymak ve onları dinlemek isterler.

Müşterilerin bir çağrı merkeziyle yaşadıkları deneyim, o kurum ile yaşadıkları deneyimdir. Bir görüşme onların tüm günlerini mahvedebilir ya da çok iyi geçirmelerini sağlayabilir. Çağrı merkezleri, müşteri hizmetlerinin en insani yönlerinden biridir ve müşterilerle ilgilenmek, iyi bir empati yetkinliği gerektirir.

Günümüzde birçok şirket, eğitim, idari işlemler, maliyet veya farklı odakları olması gibi çeşitli nedenlerle çağrı merkezlerini dış kaynak kullanmayı tercih edebiliyor. Tabi ki bu kararı almak için kurumunuza özel fizibilitenizi doğru yapmanız ve bunun sonucunda dış kaynak kullanma kullanmama kararını almanız en uygunu olacaktır. Bu noktada işlerinizi kolaylaştırmak ve çağrı merkezinizi dış kaynak kullanmayı düşünmeniz için üç nedeni sizlerle paylaşmak istedik

Eşsiz Müşteri Hizmetleri

Eğer kurumunuzda müşteri hizmetleri anlamında en iyi tecrübe ve eğitime sahip değilseniz, ya da bu noktada eksikleriniz olduğunu fark ediyorsanız bunu profesyonellere bırakmanız gerekebilir. Bu müşterileri elde tutmak istiyorsanız, çok sayıda müşteriyle uğraşma şekliniz, incelik ve verimlilik arasında ince bir denge olmalıdır.

Birçok kişi şikayetler, sorular ve hatta sadece hava durumu hakkında konuşmak gibi birçok nedenden dolayı müşteri hizmetleri telefon numaralarını arar. İşletmenizin ihtiyaçlarını karşılama şekli, bir müşteriyi tutmak veya kaybetmek arasındaki fark anlamına gelir.

Yalnızca çağrı merkezi hizmetleri sunan dış kaynaklı (outsource) kuruluşlar, genellikle her tür müşteriyle ilgilenme konusunda sizin kurumunuzdan daha fazla deneyime sahiptir. Çalıştıkları diğer kurumların know how’ını size aktarabilirler. Çağrı merkezi operasyonlarında deneyimsizseniz size çok zaman kazandırabilir ve iş yükünü azaltabilirler.

Size Tasarruf Sağlar

Telefonunuzun müşteri hizmetleri ihtiyaçlarını dışarıdan temin etmek, yalnızca işletme maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlamaz; size her yönden tasarruf sağlar. Kendi çağrı merkezinizi kurmak çok pahalıdır ve altyapı, tesisler ve kaliteli personel konusunda bir dizi yatırım gerektirir.

Dış kaynaklı çağrı merkezleri daha geniş bir kitleye hitap ettiğinden, ölçek ekonomisinden faydalanırlar en son teknolojiyi kullanabilirler. Zaten en son teknoloji ile kurulduğundan, işletmeniz çağrı merkezini esnek bir şekilde oraya aktarabilir. Dış kaynak çağrı merkezlerinde bazı maliyetler paylaşıldığından bu sizin için de bir tasarruf sağlar.

Temsilciler bir çağrı merkezi işletmek üzere eğitildiklerinden ve yeni bir startup’tan daha hızlı ve verimli çalışabildikleri için ayrıca paradan da tasarruf edersiniz.

Çağrı Sayılarındaki Esneklik ve Büyümeyi Yönetebilir

İşletmeniz büyüyorsa veya yeni bir pazarlama girişimi başlatmak üzereyse, gelen aramaların artan hacmini idare edebilmeniz gerekir. Çağrı merkezi operasyonlarınız küçükse, dış kaynaklı çağrı merkezleri bunu halledebilir ve daha sonra, aramalar daha yüksek hacimde gelmeye başladığında kolayca yeniden değerlendirebilirsiniz.

Benzer şekilde eğer inişli çıkışlı bir çağrı grafiğiniz varsa dış kaynak (outsource) çağrı merkezleri bu esnek insan kaynağı yönetimini çok iyi şekilde yönetebilirler. Çağrı hacimlerinin sürekli arttığını ve düştüğünü hatırlamak önemlidir. Çağrı merkezleri, zamanlarını nasıl etkili bir şekilde yöneteceklerini bilirler ve temsilcileri, kimsenin çok uzun süre boşta kalmadığı bir şekilde çalışır.

Telefon hala birçok müşterinin işletmelere ulaşma yöntemidir ve müşterilerinizin seslerinin duyulması önemlidir. Bir çağrı merkezi işletmek zor bir iş olabilir, ancak çağrı merkezinizi köklü ve deneyimli bir kuruluştan temin etmek size zaman ve para kazandırabilir.

Sonuç

Sonuç olarak çağrı merkezinizi dış kaynak olarak çağrı merkezi hizmet veren bir firmaya aktarmak sizin için avantajlı olabilir. Bu noktada çağrı merkezinizi dış kaynak ortama taşıyıp taşımamak konusunda yani diğer bir deyişle outsource edip etmeme konusunda profesyonel bir destek almak, bu sürecin karar aşamasını ve işletilmesini bu destek ile birlikte yürütmek, ileride yaşayacağınız hatalı durumların önüne geçmenizde yardımcı olabilir.

Consult Saga Çağrı Merkezi Analizi ve Danışmanlığı hizmetinin detayları için lütfen tıklayın.

Bunu Paylaşın!

Yeni Yayınları Kaçırmamak İçin Abone Olun!

Yeni yayın ve gelişmeleri e-posta adresinize almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Dilerseniz Linkedin üzerinden de  yayınlarımıza abone olabilirsiniz. Linkedin üzerinden abone olmak için hemen tıklayın »

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Blog Yazılarımız

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Podcast'lerimiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Video'larımız

Siz de daha iyisini istemez misiniz?

Hizmetlerimizle Tanışın

Hizmetlerimiz

Eğitimlerimiz

 • Finansal Okuryazarlık
 • Finansçı Olmayanlar için Finans
 • Para, Döviz & Sermaye Piyasaları
 • Makroekonomik Verilerin Yorumlanması
 • Ekonomik Krizlerin Nedenleri & Sonuçları
 • Ekonomi Yönetimi
 • İnsan Kaynaklarına Stratejik Yaklaşım
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 • Performans Yönetimi & Sistemleri
 • Performans Değerlendirme Sistemleri
 • İş Analizi & İş Gücü Planlama
 • Ücret, Ödüllendirme & Yan Haklar
 • Yetenek ve Kariyer Yönetimi
 • Kurumsal Akademi Tasarımı
 • Kurum Kültürü Yönetimi
 • Mutluluk & Motivasyon Yönetimi
 • Sessiz İstifadan Kaçınma
 • Profesyonel Koçluk