turkiyecumhuriyeti100yil

2023’e Damga Vuracak İnovasyonlar

2023 hızla devam ederken, bununla birlikte hayatımızda devrim yaratacak bir dizi etkileyici yenilik de beraberinde gelecek. Yaşama şeklimizden çalışma şeklimize kadar bu yeni gelişmeler kesinlikle dünyayı daha iyiye doğru değiştirecek. İşte 2023’te piyasaya çıkacağı ya da yaygınlaşacağı tahmin edilen en etkileyici 10 inovasyon:

Otonom Araçlar

Otonom araçlar bir süredir var ama 2023’te gerçek olacak ve hayatımızın ufak ufak bir parçası olacak. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bir eyalette trafik polisinin şoförsüz bir aracı durdurduğu ama cezayı kime keseceği konusunda kararsız kaldığını gözlemledik. Bu demektir ki artık regülatif anlamda da bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Bu sürücüsüz otomobiller, yollarda ve otoyollarda kendi başlarına gezinebilecek ve bu da bize günümüzdeki diğer şeyler için daha fazla zaman kazandıracak.

Robotik ve Yapay Zeka

Yapay zekadaki gelişmeler, robotların olağanüstü doğruluk ve hızla cerrahlar, bakıcılar ve müşteri hizmetleri temsilcileri gibi rolleri üstlenmelerine olanak sağlamıştır. Şu anda Chat GPT’nin yükselişi, ve yapay zeka ile hiç olmamış fotoğrafları yaratma, resimleri çizdirme yetkinliklerini gözlemlemeye başladık. 2023’te yapay zeka ve robot teknolojisinin benzeri görülmemiş bir hızla ilerlemeye devam etmesi bekleniyor.

Yenilenebilir Enerji

Enerji temelinde kısıtlı bir kaynak. Bu onu hem maliyetli hem aranan hem de dikkatli kullanılması gereken bir kaynak haline getiriyor. 2023’te, şirketler çevresel etkilerini azaltırken aynı zamanda enerji maliyetlerini düşürmenin yollarını ararken, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

3D Baskı

3D baskı son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi ve mücevher üretimi veya otomobil tasarımı gibi üretim süreçlerinde gelişmiş yazıcılar kullanıldığında popülaritesinin 2023 yılında yeni zirvelere ulaşması bekleniyor. 3D yazıcılar ile insan uzuvlarının tamirinin de gündeme geleceğini unutmayalım.

5G Ağları

Mevcut ağlardan 100 kata kadar daha yüksek hızlarla 5G teknolojisi, düşük gecikmeyle inanılmaz derecede hızlı internet bağlantısı vaat ediyor, bu da ona erişimi olan herkes için daha iyi akış deneyimleri anlamına geliyor.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisi 2023 yılına kadar daha erişilebilir ve daha sofistike hale geldikçe, birçok işletmenin bu teknolojiyi eğitim amaçlı ve sürükleyici oyun deneyimleri gibi eğlence amaçlı kullanmasını bekleyebiliriz. Metaverse dünyasının henüz tek bir paydada toplanarak hayatımızı temelinden değiştirmesi 2023 için biraz erken gibi duruyor, ancak bu konuda da kayda değer ve bizi şaşırtacak gelişmeleri görmeyi bekliyoruz.

Biyoteknolojik Gelişmeler

Bilim adamları, önümüzdeki yıllarda tıbbi teşhis ve tedavileri tamamen değiştirebilecek gen düzenleme veya DNA dizileme yetenekleri gibi biyoteknolojik gelişmeler bekliyorlar.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), dünyanın her yerindeki insanların herhangi bir başlık veya özel gözlük takmadan doğrudan çevremize yansıtılan bilgisayar simülasyonları aracılığıyla gerçek zamanlı bilgilere erişmesini sağlayacak ve ihtiyacımız olduğunda bilgiyi bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirecektir. En hızlı ve rahat şekilde. Bir çok teknoloji firması bu konudaki çalışmaları yıllardır sürdürüyor Bu sene son kullanıcıya açılan ürünler görmemiz olası.

Kuantum Hesaplama

Kuantum hesaplama, normal bir bilgisayarın yaptığı gibi her seferinde bir durum yerine birden çok kuantum durumunu aynı anda depolama yeteneği nedeniyle, geleneksel bilgisayarlara kıyasla çok daha yüksek hesaplama hızlarına izin verir. Bu ilerlemenin, veri depolama ve analiz yetenekleri için geleneksel bilgisayarların başarabileceklerinin ötesinde fırsatlar yaratması bekleniyor.

Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler, şehir yönetiminin verimliliğini artırırken, orada yaşayan vatandaşlar için daha kaliteli bir yaşam deneyimi sağlarken, günlük görevlerin otomasyonunu sağlayan çeşitli altyapı öğeleri, sensörler ve dijital sistemler arasındaki bağlantıya büyük ölçüde güvenir. 2023’te dünya genelinde birçok büyük şehrin enerji verimliliğini, mobilite hizmetlerini, kamu güvenliğini vb. artırarak bu konsepti kullanması bekleniyor.

Bunu Paylaşın!

Yeni Yayınları Kaçırmamak İçin Abone Olun!

Yeni yayın ve gelişmeleri e-posta adresinize almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Dilerseniz Linkedin üzerinden de  yayınlarımıza abone olabilirsiniz. Linkedin üzerinden abone olmak için hemen tıklayın »

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Blog Yazılarımız

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Podcast'lerimiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir! - Tüm Video'larımız

Siz de daha iyisini istemez misiniz?

Hizmetlerimizle Tanışın

Hizmetlerimiz

Eğitimlerimiz

 • Finansal Okuryazarlık
 • Finansçı Olmayanlar için Finans
 • Para, Döviz & Sermaye Piyasaları
 • Makroekonomik Verilerin Yorumlanması
 • Ekonomik Krizlerin Nedenleri & Sonuçları
 • Ekonomi Yönetimi
 • İnsan Kaynaklarına Stratejik Yaklaşım
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 • Performans Yönetimi & Sistemleri
 • Performans Değerlendirme Sistemleri
 • İş Analizi & İş Gücü Planlama
 • Ücret, Ödüllendirme & Yan Haklar
 • Yetenek ve Kariyer Yönetimi
 • Kurumsal Akademi Tasarımı
 • Kurum Kültürü Yönetimi
 • Mutluluk & Motivasyon Yönetimi
 • Sessiz İstifadan Kaçınma
 • Profesyonel Koçluk